Teatr

POZNAJ NASZĄ HISTORIĘ

HISTORIA

Teatr Przedmieście powstał w 2001 roku z inicjatywy Anety Adamskiej. W 2010 roku zespół przenosi się na stałe do Rzeszowa na ul. Reformacką 4, gdzie tworzy pierwszą niezależną scenę teatralną na Podkarpaciu i regularnie wystawia swoje spektakle.

“Przedmieście” tworzy sztuki autorskie oraz przedstawienia inspirowane dziełami literatury polskiej i światowej. Najbardziej znane spektakle: „Obietnica”, „Święto”, „Tchnienie”, „Dybuk Rzeszowski”, „Podróż”, „Kroniki podwórkowe”, „Faust”, „Otello tonight!” czy „Kiedyś Ci opowiem…”,  z którymi gościliśmy na wielu scenach w kraju i za granicą (Francja, Włochy, Niemcy, Hiszpania, Słowacja, Ukraina, Gruzja, Bułgaria).

Teatr Przedmieście był doceniany za swoją pracę artystyczną i może się poszczycić wieloma nagrodami i wyróżnieniami na festiwalach teatralnych w Polsce i Europie. Teatr współpracuje również z Ośrodkiem Teatralnym CREARC w Grenoble, Theater Frankfurt, Accademią Internatzionale dell’ Attore z Rzymu, Studio Novecento z Mediolanu, Forn de Teatre Pa‘tothom z Barcelony i Stowarzyszeniem Processus – Le Retour d‘Ulysse z Paryża oraz licznymi instytucjami i teatrami w Polsce.

Inicjujemy i organizujemy różnorodne wydarzenia o zasięgu międzynarodowym, ogólnopolskim i regionalnym. Są to m. in.: festiwal „Źródła Pamięci. Szajna-Grotowski-Kantor” (wspólnie z Teatrem Maska), Festiwal Teatralny „Buda Jarmarczna”, Letnie Spotkania Teatralne „Kołowrotek” (wspólnie z GOKiC w Rakszawie), „Literatura i teatr. Spotkania literackie z mistrzami słowa”, a także prowadzimy zajęcia edukacyjne dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

DYREKTOR

Aneta Adamska-Szukała

Założycielka autorskiego Teatru Przedmieście, reżyserka, scenarzystka, aktorka, absolwentka Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego, neurologopeda. Twórczyni pierwszej  i największej niezależnej sceny teatralnej na Podkarpaciu. W 2010 roku założyła w Rzeszowie Ośrodek Działań Teatralnych, gdzie są prowadzone zajęcia teatralne dla dzieci, młodzieży i dorosłych, w ramach Ośrodka działa także Teatr Przedmieście.

Aneta Adamska-Szukała została wyróżniona wieloma prestiżowymi nagrodami za swoje spektakle, reżyserię oraz kreacje aktorskie na wielu festiwalach teatralnych. Laureatka Lauru „Nowin” w kategorii Kultura (2005), konkursu „Kobieta Przedsiębiorcza” w kategorii działalność artystyczna (2011), Nagrody Prezydenta Miasta Rzeszowa w dziedzinie kultury za szczególne osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej (2013) czy Nagrody „VIP Kultura” przyznawanej przez prestiżowy miesięcznik „VIP- Biznes & Styl”(2015).

Pomysłodawczyni i organizatorka festiwalu naukowo-artystycznego „Źródła Pamięci. Szajna-Grotowski-Kantor”, festiwalu teatralnego „Buda Jarmarczna”, Wieczorów literackich z mistrzami słowa, „Łańcuckich Nocy Teatralnych”, Ogólnopolskich Warsztatów Teatralnych oraz autorskich warsztatów „Ścieżki kobiet”. Prowadzi liczne warsztaty teatralne w kraju i za granicą (Grenoble, Rzym, Barcelona, Frankfurt nad Odrą) oraz współpracuje w wieloma teatrami i instytucjami w Polsce.

ZESPÓŁ

Maciej Szukała

Aneta Adamska-Szukała

Krzysztof Adamski

Iwona Błądzińska

Jakub Adamski

Mirosław Kiełbasa

Paweł Sroka

Kinga Waleń

zobacz z kim współpracujemy

Współpraca:

Siłą każdego teatru jest jego Zespół. Teatr Przedmieście tworzą osoby wyjątkowe, pracowite i kreatywne. Dzięki wielkiemu zaangażowaniu, pasji i dużej dyscyplinie stworzyliśmy niezwykły zespół artystyczny, który jest prowadzony przez charyzmatyczną liderkę. Poprzez liczne spotkania na spektaklach, festiwalach i warsztatach zbudowaliśmy wielką wspólnotę ludzi sztuki.
 I tak działamy już ponad 20 lat!