Scenariusz spektaklu „Podróż” został napisany według fragmentów wielkiej trzytomowej powieści Tomasza Manna „Józef i jego bracia”. Prace nad książką autor poprzedził gruntownymi, wieloletnimi studiami z zakresu historii starożytnej, archeologii, mitologii różnych kultur i religioznawstwa. Punktem wyjścia powieści jest fragment biblijnej Księgi Rodzaju, choć Mann przy jej pisaniu korzystał także z apokryfów, interpretacji gnostyckich, a nawet teozoficznych.
Historia biblijna Józefa i jego braci ożywa stając się legendą innego niż dotąd rodzaju. Józef, syn patriarchy Jakuba, bezwarunkowo oddany i ufający Bogu pozwala mu się wieść przed najtrudniejsze okoliczności swojego życia. Z jednakową wiarą i ufnością znosi wszystkie cierpienia: haniebną sprzedaż i późniejszą niewolę, jak również przyjmuje zaszczyty związane z pełnieniem funkcji namiestnika na dworze faraona.
Spektakl jest kameralną opowieścią o odkrywaniu własnego powołania, o podróży w głąb siebie, o zagubionej gdzieś bliskiej relacji z Bogiem. Chcemy zaprosić wszystkich widzów na artystyczną ucztę, podczas której opowiemy niezwykłe losy Józefa… losy każdego z nas.

tekst: Tomasz Mann, na podstawie powieści „Józef i jego bracia”
adaptacja tekstu i reżyseria: Aneta Adamska-Szukała
scenografia: Aneta Adamska-Szukała, Paweł Sroka
muzyka, śpiew: Monika Adamiec
występują: Jakub Adamski, Aneta Adamska-Szukała, Monika Adamiec, Paweł Sroka, Maciej Szukała

premiera: 24 września 2015
fot. Przemek Wiśniewski, Łukasz Pudełko

Nagrody:
Złoty  Róg  Myśliwski  Króla Jana na 38. Biesiadzie Teatralnej w Horyńcu Zdroju (2017)
Nagroda dla Najlepszego Reżysera (Jury Profesjonalne) na XVIII Festiwalu Teatrów Niezależnych „Garderoba” w Warszawie (2017)
Nagroda dla Najlepszego Reżysera (Loża Teatrów Białołęckich) na XVIII Festiwalu Teatrów Niezależnych „Garderoba” w Warszawie (2017)
Nagroda na  XLIII Tyskich Spotkaniach Teatralnych (2016)
Nagroda za kreacje zbiorową na 19. Festiwalu Sztuki Teatralnej w Rybniku (2017)
Najlepsze przedstawienie offowe  – nominacja Łukasza Drewniaka  (plebiscyt  miesięcznika „Teatr” – Najlepszy, najlepsza, najlepsi  w sezonie 2015/2016)

dowiedz się więcej

zobacz więcej