Wieczory literackie – spotkanie z Krystyną Lenkowską

Serdecznie zapraszamy 22 kwietnia o godz. 19.00  na Wieczory Literackie w Teatrze Przedmieście. Naszym gościem będzie znakomita poetka Krystyna Lenkowska, z którą porozmawiamy o jej najnowszym poemacie „Balkon”.

W programie:
19.00 Prezentacja  spektaklu „Matecznik” w reż. Anety Adamskiej-Szukały
20.15 Promocja poematu „Balkon” Krystyny Lenkowskiej
prowadzenie: Adam Bienias
*****
KRYSTYNA LENKOWSKA

poetka, tłumaczka, prozaiczka, eseistka, krytyk literacki; wydała 14 tomów poezji (12 w Polsce, jeden w Ukrainie i jeden we Francji), jedną powieść, dwa audiobooki oraz przekłady poezji Emily Dickinson „Jest pewien ukos światła”. Jej wiersze opublikowano w Polsce i kilkunastu innych krajach świata w tłumaczeniach m. in. na angielski, ukraiński, albański, chiński, hiszpański. Nagrodzona w Sarajewie (Seeking a Poem 2012), w Albanii (Ditet e Naimit 2013), Indiach (The World Congress of Poets 2019). Jej wiersz został włączony do jednej z najbardziej reprezentatywnych antologii polskiej poezji współczesnej Scattering the Dark. An anthology of Polish Women Poets (White Pine Press 2016, Buffalo – New York). Jest członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich (SPP), Stowarzyszenia Tłumaczy Literatury (STL) oraz ZAiKS. Reprezentowała Polskę na wielu festiwalach, kongresach, rezydencjach literackich, m. in. w Albanii, Bośni, Chinach, Indiach, Hiszpanii, Izraelu, Kanadzie, na Litwie, w Macedonii, Meksyku, Słowacji, Szwajcarii, Ukrainie, USA, we Włoszech.

MATECZNIK

Jestem matką czy córką? Czym bardziej? Nie wiem… Kiedy córka przestaje być córką a staje się matką?
Kiedy matka przestaje być matką, codzienną opiekunką, matką wiecznie czuwającą, matką bez której nie potrafimy sobie poradzić w życiu? Jak to jest ustąpić z roli matki, przestać matkować i tłumaczyć świat? Co to znaczy dla matki przestać? Dlaczego stanąć z boku jest tak trudno? A dorosłe córki mają dylemat: czy powiedzieć jej stanowcze „nie” czy dalej udawać?
Opowiadamy i śpiewamy o miłości, seksie, prozie życia i trudnej relacji matek i córek.
W lekkiej formie i z dystansem.

tekst: Monika Siara-Bramora
reżyseria: Aneta Adamska-Szukała
muzyka: Maciej Szukała
występują: Aneta Adamska-Szukała, Iwona Błądzińska oraz Julia Gamblin, Oliwia Piątek, Kinga Szuberla

wstęp wolny
/obowiązkowa rezerwacja miejsc: tel. 667 714 730/
Organizatorem wydarzenia jest Galicyjskie Towarzystwo Edukacyjne GATE
Dofinansowano z budżetu Gminy Miasto Rzeszów
*****
RELACJE MEDIALNE

dowiedz się więcej

zobacz więcej