VI Festiwal Teatralny „Buda Jarmarczna”

VI Festiwal Teatralny  BUDA JARMARCZNA
Rzeszów, 26-28 maja 2023

Festiwal teatralny „Buda Jarmarczna” nawiązuje do idei sztuki Tadeusza Kantora, jednego z najwybitniejszych artystów XX wieku, reżysera, twórcy happeningów, malarza i scenografa. Twórczość Kantora cały czas jest elementem wiążącym nasz festiwal. Stanowi inspirację i motywację do poszukiwań teatralno-plastycznych dla kolejnych pokoleń artystów. Nie koncentrujemy się jednak na samej sztuce mistrza, raczej proponujemy spektakle w duchu występów wędrownych trup teatralnych, inspirowanych ludowością i sztuką jarmarczną, bliską Kantorowi.

Program

26 MAJA
19.00 – Mojry Project „Ceremonia” – performance (premiera)

27 MAJA
18.00 – Marta Andrzejczyk „Krople nasercowe” (Olsztyn)
20.00 – Teatr Przedmieście  „Opowiastki frywolne” – plac przed teatrem

28 MAJA
18.00 –  Teatr Wojtka Kowalskiego „Miłość – uwolnić słowa” (Częstochowa)
20.00 – Teatr Nikoli „Księżycowa droga” (Kraków) – plac przed teatrem

*****
wstęp wolny
/obowiązkowa rezerwacja miejsc – tel. 667 714 730/

Dofinansowano z budżetu Gminy Miasto Rzeszów w ramach programu „Całoroczna działalność kulturalna”

SPEKTAKLE:

◽Mojry Project◽
▪️„CEREMONIA”▪️
„Ceremonia” to autorski projekt aktorek Teatru Przedmieście: Anety Adamskiej-Szukały i Iwony Błądzińskiej, który narodził się z wielkiej potrzeby serca. Dwie artystki połączyły się w jednym doświadczeniu, tą samą opowieścią o stracie i odzyskiwaniu równowagi. W artystycznej wypowiedzi na pograniczu teatru i performansu hipnotyzujące obrazy przenikają się z dynamicznym zapisem wspomnień i fragmentami poezji. Przejmujące obrazy na pograniczu jawy i snu zapraszają widzów do współuczestnictwa w tej niezwykłej ceremonii.
Koncepcja: Aneta Adamska – Szukała, Iwona Błądzińska
Scenariusz: Aneta Adamska – Szukała
Muzyka: Maciej Szukała, Jakub Adamski
Występują: Aneta Adamska – Szukała, Iwona Błądzińska oraz Paweł Sroka
*****
◽Marta Andrzejczyk◽
▪️KROPLE NASERCOWE▪️
„Jestem znieczulona. Operacja trwa! Śnię sen o życiu, że chodzę do szkoły, bawię się, że zachorowałam, jestem w sanatorium albo w jakimś szpitalu… I śni mi się, że jestem zakochana, że lecę do Ameryki, że śpiewam, że mama woła mnie na obiad.
Sen, że moje serce pofrunęło wysoko, jak ptak i nie może powrócić do gniazda. Nawet jestem tym Ptakiem, Wierzbą, Trawą, Wiatrem, Pszczołą… Przychodzę i odchodzę -tak mi się śni….I wtedy się budzę! Budzę się do Jestnienia”
Marta Andrzejczyk z Janiną Tomaszewską – autorki scenariusza monodramu muzycznego KROPLE NASERCOWE, zakradają się do snu, który śni podczas swojej ostatniej operacji serca -Halina Poświatowska (polska poetka, autorka słynnych liryków miłosnych, chora na niedomykalność zastawki). Akcja monodramu umiejscowiona zostaje w SENatorium Otwartego Serca. Sen Haliny, pozbawiony jest chronologii zdarzeń, charakteryzuje się absurdalnymi zwrotami akcji. Pojawiają się w nim rożne postaci, z którymi Halina prowadzi dialog. Jak to bywa w sennej malignie, można dać się uwieść konsultantce ds. suplementów, jak i relaksacyjnemu głosowi guru medytacji. Gdy bohaterka błądzi w labiryncie snu, znajduje ukojenie w słowie śpiewanym, odpoczywa w piosenkach. Bo serce trzeba odżywiać, dać się mu prowadzić, podążać za jego głosem. Przypominamy, w tym monodramie, o słuszności patrzenia i kierowania się w życiowych wyborach – uczuciami.
Scenariusz: Janina Tomaszewska, Marta Andrzejczyk inspirowany życiem i twórczością Haliny Poświatowskiej
Reżyseria: Janina Tomaszewska
Muzyka i aranżacje piosenek: Piotr Banaszek
Piosenki: Maria Jenny Burniewicz
*****
◽Teatr Przedmieście ◽
▪️OPOWIASTKI FRYWOLNE▪️
Serdecznie zapraszamy na szalony spektakl „Opowiastki frywolne”! Przedstawiamy Państwu trzy opowieści z „Dekameronu” Giovanniego Boccaccia, wszystkie pełne wigoru i absurdu scenicznego. Zawiłe gry miłosne, żarty sceniczne, gra słów i rubaszny humor ukazują prawdę o nas samych, o naszych słabościach i ukrytych pragnieniach. Wszak w ludzki los wpisane są i wielkie namiętności, i cielesność, którą swoim rygorom duch próbuje poddać.
„Dekameron” został napisany w języku włoskim prawdopodobnie w latach 1350–1353, po raz pierwszy wydano drukiem ok. 1470 roku. Niespełna sto lat później w 1559 roku dzieło umieszczono w indeksie ksiąg zakazanych! No cóż… Mimo upływu czasu natura ludzka pozostaje niezmienna, a pióro mistrza Boccaccia nadal
trafnie komentuje rzeczywistość wokół nas. Przygotujcie się na żywioł zabawy i śmiechu czystego, który ma tę magiczną moc oczyszczania.
Reżyseria: Aneta Adamska-Szukała
Muzyka: Jakub Adamski, Maciej Szukała
Występują: Aneta Adamska-Szukała, Jakub Adamski, Paweł Sroka, Maciej Szukała
*****
◽Teatr Wojtka Kowalskiego◽
▪️MIŁOŚĆ – UWOLNIĆ SŁOWA▪️
Wojtek Kowalski mierzy się z tematem tytułowej miłości. Ze sceny przemawia do nas chłopiec opisujący rzeczywistość taką, jaką widział. Chłopiec dorasta, zakochuje się… Każda dziewczyna chciałaby być tą Zosią, która trzymając drugi koniec patyka, szła z zakochanym w niej młodzieńcem przez alejki warszawskich łazienek. Potem chłopiec dorasta, staje się mężczyzną, zakłada rodzinę, a życie dnia codziennego weryfikuje uczucia. Coś się wypala, znika, podejmuje drastyczne decyzje. Niezależnie od tego ile mamy lat, zawsze pozostaje w nas tęsknota za miłością. To ona jest motorem naszego życia.
Wojtek Kowalski sięga po piosenki autorstwa Janusza „Jano” Mielczarka, do których muzykę skomponował Michał Pilarski. W warstwie scenariusza wykorzystano teksty Janusza Rudnickiego i poezje Piotra Macierzyńskiego.
Reżyseria i wykonanie: Wojtek Kowalski
Muzyka: Michał Pilarski
*****
◽Teatr Nikoli◽
▪️KSIĘŻYCOWA DROGA▪️
Jeśli czegoś bardzo pragniemy, cały wszechświat potajemnie nam sprzyja. Marzenia są bowiem jak księżyc niby daleko, a jednak na wyciągnięcie ręki. Nie możemy go zatrzymać, ale możemy za nim podążać, a doprowadzi nas tam, gdzie w głębi serca chcemy dotrzeć.
„Księżycowa droga” to zaskakująca wędrówka dwóch oryginalnych postaci. Nie jest to jedynie wyprawa po świecie, ale też podróż w głąb siebie. Podczas spektaklu stajemy się świadkami poruszającej pogoni za marzeniami. I chociaż owe marzenia bywają różne; świadczą o pragnieniu poznawania świata i tego, co wydaje się być nieosiągalne. Przedstawienie adresowane jest do szerokiego grona odbiorców. Każdy interpretuje je na swój sposób. Jednak niezmienne jest to, że sztuka oddziałuje na ludzką wrażliwość, porusza wyobraźnię, a proste przedmioty nabierają w niej nowego, symbolicznego sensu.
Reżyseria: Mikołaj Wiepriew
Występują: Dominika Jucha, Mikołaj Wiepriew
RELACJE: