7. Festiwal Teatralny BUDA JARMARCZNA
Rzeszów, 5-7 lipca 2023
Festiwal teatralny „Buda Jarmarczna” nawiązuje do idei sztuki Tadeusza Kantora, jednego z najwybitniejszych artystów XX wieku, reżysera, twórcy happeningów, malarza i scenografa. Twórczość Kantora cały czas jest elementem wiążącym nasz festiwal. Stanowi inspirację i motywację do poszukiwań teatralno-plastycznych dla kolejnych pokoleń artystów. Nie koncentrujemy się jednak na samej sztuce mistrza, raczej proponujemy spektakle w duchu występów wędrownych trup teatralnych, inspirowanych ludowością i sztuką jarmarczną, bliską Kantorowi. Co roku zapraszamy do udziału w tym przedsięwzięciu znakomitych twórców polskiej sceny niezależnej. Gościliśmy już m. in.: Teatr Witkacego z Zakopanego, Teatr Cinema, Teatr Nikoli, Teatr A3, Teatr Brama, Teatr Pantomimy MIMO, Carlo Roselliego (Włochy), Ziutę Zającównę, Artiego Grabowskiego i wielu innych.
Program
5 LIPCA
20.00 – Teatr Przedmieście& Przyjaciele „Występne piosenki” – koncert
6 LIPCA
18.00 – Natalia Sakowicz „Romans”/ scena
20.00 – Teatr Terminus A Quo „Nowa sztuka zakopiańska” /plener
7 LIPCA
18.00 – Teatr Przedmieście „Śpiewająca z Wilczkami”/ scena
20.00 – Teatr Pantomimy MIMO „Cafe Silencio” /plener
*****
wstęp wolny
(obowiązkowa rezerwacja – tel. 667 714 730)
Dofinansowano z budżetu Gminy Miasto Rzeszów w ramach programu „Całoroczna działalność kulturalna”
5 lipca godz. 20.00
Teatr Przedmieście & Przyjaciele
„WYSTĘPNE PIOSENKI” – koncert
Serdecznie zapraszamy na koncert „Występne piosenki”, czyli nowe, liryczne, autorskie kompozycje, które będą wykonywane przez aktorów Teatru Przedmieście.
Teksty, kompozycje: Aneta Adamska-Szukała
Aranżacje, kompozycje: Jakub Adamski
Zagra przed Państwem zespół w składzie:
Aneta Adamska-Szukała, Iwona Błądzińska, Miłosz Ruszała – vocal
Jakub Adamski – akordeon, vocal
Maciej Szukała – gitara
Mirosław Kiełbasa – klawisze
Jan Niezgoda – skrzypce
Szymon Tadla – cymbały/skrzypce
Łukasz Cycak – kontrabas
6 lipca godz. 18.00
Natalia Sakowicz „ROMANS”
Jestem obietnicą przygody, ekscytującą podróżą w nieznane. Nie wiesz, co cię czeka. Oderwij się od szarej rzeczywistości i popłyń ze mną do lepszego miejsca, gdzie jest przyjemniej, gdzie możesz i czujesz więcej. Odpręż się. Niczym się nie martw. Spełnię twoje najskrytsze marzenia. Czego pragniesz? Ulgi? Wolności? Siły? Dam ci to wszystko, tylko złap mnie, ściśnij, weź ze sobą do domu. Zatraćmy się razem. Cin cin! Za miłość! Za nas!
Pomysł i wykonanie: Natalia Sakowicz
Tekst: Zuzanna Bojda
Lalka: Olga Ryl – Krystianowska
Choreografia: Iza Szostak
Muzyka: Maciej Cempura
Światło: Maciej Iwańczyk
6 lipca godz. 20.00
Teatr Terminus A Quo „NOWA SZTUKA ZAKOPIAŃSKA”
„Nowa sztuka zakopiańska” jest spektaklem o miłości dwojga ludzi z Podhala: Janicka i Haliny. Ona, Halina – nowoczesna dziewczyna, nie przebierająca w środkach by osiągnąć zamierzony cel, odpuszcza sobie miłość, odwraca się od ojczyzny, zapomina o polskiej tradycji znajdując przyszłość w amerykańskim stylu życia, w Stanach Zjednoczonych Ameryki. On, Janicek – naiwny w swym uczuciu, wierzący w dawne ideały, romantyczną miłość a przede wszystkim wierny góralskiej tradycji, żyje nadal w kraju, w wielkiej rozterce po opuszczeniu go przez ukochaną Halinę.
„Nowa sztuka zakopiańska” ukazuje poprzez postawy kochanków, dwa różne światy, które do siebie nie pasują, które od siebie się oddalają, które nie mają szans na znalezienie consensusu. Te światy są obrazem rzeczywistości polskiego społeczeństwa, które stoi przed wyborem, jaką drogą powinno się wędrować by osiągnąć, to co wartościowe w życiu każdego człowieka. Jak złożony jest to proces widać namacalnie po krańcowo różnych postawach głównych bohaterów. Sztuka nie daje jednoznacznej odpowiedzi, która z dróg jest właściwa, pokazuje jedynie kolejny proces przemianowania wartości takich jak wierność, patriotyzm, tradycja.
Scenariusz i reżyseria: Edward Gramont
Występują: Janicek – Szymon Patrzykąt, Agencior Baca – Michał Bonicki, Halina – Alicja Niemczyk oraz tancerze na zabawie wiejskiej: Cezary Molenda, Natanael Gramont, Kinga Kaczmarek, Agata Teuerle, Anna Milchenko
7 lipca godz. 18.00
Teatr Przedmieście „ŚPIEWAJĄCA Z WILCZKAMI”
Spektakl opowiada historię życia i twórczości Heleny Wilczek, ostatniej żyjącej ze słynnej Kapeli Wilczków z Rakszawy. Autorski spektakl Teatru Przedmieście, z czynnym udziałem 87- letniej bohaterki jest powrotem do czasów jej młodości i przełomowych wydarzeń życia, które wyznaczyły kolejne drogi jej losu. Ważnym elementem „Śpiewającej z Wilczkami” jest muzyka grana na żywo przez muzyków teatru, którzy na podstawie archiwalnych utworów odtworzą skład instrumentalny kapeli Antoniego Wilczka. Dzięki nagraniom, przyśpiewkom, a także zapisom oryginalnych pieśni w starych zeszytach próbujemy zachować pamięć odchodzącego już świata, który na naszych oczach powoli znika.
Charyzmatyczna postać Heleny Wilczek jest żywym nośnikiem tradycji, bogatej obyczajowości, nierozerwalnie związanej z obrzędowością i życiem starej, lasowiackiej wsi. Swoisty mikrokosmos, który nosi w sobie, poprzez swoje opowieści i pamięć jest niepowtarzalny. Właśnie dlatego chcemy ocalić to wszystko od zapomnienia. Sztuka jest dynamicznym zapisem wspomnień, najważniejszych wydarzeń z życia kobiety; jej młodzieńczych marzeń, niespełnionej miłości, radości macierzyństwa, życia rodzinnego, ale też tęsknoty i cierpienia. A wszystko bogato ubarwione starymi fotografiami i materiałami archiwalnymi. Ale przede wszystkim będzie to wzruszająca muzyczna podróż w czasie z udziałem żywej muzyki i śpiewu, a przewodniczką w tej wyprawie będzie nasza „Śpiewająca z Wilczkami”.
Scenariusz i reżyseria: Aneta Adamska-Szukała
Muzyka: Jakub Adamski, Jan Niezgoda, Mirosław Kiełbasa
Scenografia: Maciej Szukała
Występują: Helena Wilczek, Aneta Adamska-Szukała, Kinga Szuberla, Krzysztof Adamski, Maciej Szukała
7 lipca godz. 20.00
Teatr Pantomimy MIMO „CAFE SILENCIO” (premiera)
Najnowsza propozycja Teatru Pantomimy „Mimo” to spektakl przenoszący widzów do serca kawiarenki, która czasy świetności ma już za sobą. Jednak wciąż pojawiają się tam różni goście, każdy z własną historią i charakterem. W tym pozornie spokojnym miejscu widzowie będą mieli okazję obserwować szereg postaci: od mniej lub bardziej szczęśliwie zakochanych, przez zamyślonych artystów, aż po ludzi czynu w pośpiechu. Każdy z gości przynosi ze sobą unikalny bagaż emocji, oczekiwań i pragnień, tworząc tym samym niepowtarzalną atmosferę miejsca. W spektaklu pełnym subtelnych gestów i niewymuszonego humoru wszyscy czekają na coś lub kogoś – ale czy doczekają się także kelnera?
Scenariusz, reżyseria, scenografia, kostiumy: Bartłomiej Ostapczuk
Muzyka: Jagoda Stanicka
Światło, dźwięk: Mateusz Kacprzak
Występuje: Bartłomiej Ostapczuk
>> Fot. Sebastian Stankiewicz, Tadeusz Poźniak