DYBUK RZESZOWSKI 

„Dybuk Rzeszowski” to próba zmierzenia się z legendarnym żydowskim dramatem napisanym przez Szymona An-skiego. Tytułowy „dybuk” to zjawisko zawładnięcia ciałem żywego człowieka przez ducha zmarłej osoby. Dybukiem nazywa się też samego ducha, duszę zmarłego, która nie może zaznać spoczynku z powodu popełnionych grzechów i szuka osoby żyjącej, aby wtargnąć w jej ciało.
W latach 1911-1914 Szymon An-ski zorganizował wielką ekspedycję etnograficzną poświęconą żydowskiej kulturze ludowej, która objęła ponad 70 miejscowości na terenie Wołynia i Podola. W 1915 roku odbył trzy podróże po Galicji i Bukowinie. Gościł także w Rzeszowie – typowym galicyjskim miasteczku z liczną społecznością żydowską. Doświadczenia z podróży, jego obserwacje i zasłyszane opowieści stały się później kanwą jednego z najsłynniejszych dramatów w literaturze żydowskiej XX wieku.
Aktorzy wspólnie z widzami wyruszają w niezwykłą podróż w poszukiwaniu nieistniejącego świata chasydzkich śpiewów, gwaru jidysz i tajemniczego świata mistyki żydowskiej. Krok po kroku próbujemy odszukać cienie na murach rzeszowskich synagog i wsłuchać się w szepty kamienic przy ulicach Joselewicza, Tannenbauma, Bluma… Do tekstu dramatu dołączyła muzyka klezmerska. Duch żydowskiego kompozytora Nachuma Sternheima poprowadził nas w światy muzycznych inspiracji ludowej mieszanki podkarpacko-żydowskiej. Pragniemy również przywołać dybuka ulic, gdzie mieszkamy po to, by dla siebie odkryć nieznaną tradycję, która przez wieki współtworzyła to miasto- Reishę.

autor: Szymon An-ski
reżyseria, adaptacja tekstu: Aneta Adamska -Szukała
scenografia: Paweł Sroka
muzyka: Jakub Adamski oraz Szymon Tadla, Marek Telwach
występują: Kinga Waleń, Iwona Błądzińska, Elżbieta Winiarska, Jakub Adamski, Paweł Sroka, Maciej Szukała

premiera: 21 września 2013
fot. Przemek Wiśniewski, Tadeusz Poźniak, Laetitia Fays

Nagrody:

Grand Prix na VII Ogólnopolskim Przeglądzie Teatrów Studenckich i Niszowych w Krakowie (2013)
II Nagroda na XV Festiwalu Teatralnym „Garderoba Białołęki” w Warszawie (2013)
Grand Prix od Loży Teatrów Białołęckich na XV Festiwalu Teatralnym „Garderoba Białołęki” w Warszawie (2013)
Wyróżnienie aktorskie dla Kingi Fornek na XV Festiwalu Teatralnym „Garderoba Białołęki” w Warszawie (2013)
Nagroda Specjalna za muzykę dla Jakuba Adamskiego, Szymona Tadli i Marka Telwacha na XXXV Biesiadzie Teatralnej w Horyńcu Zdroju (2014)

 

dowiedz się więcej

zobacz więcej