OFF Polska – „Śpiewająca z Wilczkami”

Teatr Przedmieście we współpracy z Galicyjskim Towarzystwem Edukacyjnym GATE został beneficjentem programu “OFF Polska 2022”, realizowanego przez Instytut Teatralny im. Z. Raszewskiego w Warszawie.
Program OFF Polska ma na celu umożliwienie produkcji i eksploatacji spektakli teatru niezależnego i offowego. Ideą Programu jest wspieranie twórców teatru niezależnego i offowego poprzez umożliwienie poszukiwań twórczych i realizację autorskich projektów artystycznych, a także wspieranie profesjonalizacji teatrów niezależnych i offowych w obszarze produkcji, dokumentacji i promocji spektakli oraz otwieranie ich na wyzwania związane z dotarciem do widza i poszerzania grona odbiorców sztuki teatru.
W ramach projektu, Teatr Przedmieście przygotowuje nowy spektakl “Śpiewająca z Wilczkami”, którego premiera odbędzie się 24 września w siedzibie teatru w Rzeszowie. Projekt zakłada realizację sześciu pokazów w różnych miejscowościach Podkarpacia: 3 przedstawienia w Rzeszowie (Teatr Przedmieście), w Rakszawie (Zespół Szkół Tekstylno- Gospodarczych), w Stalowej Woli (Rozwadowski Dom Kultury „Sokół”), w Cisnej (Gminne Centrum Kultury i Ekologii).

O spektaklu:

Spektakl opowiada historię życia i twórczości Heleny Wilczek, ostatniej żyjącej ze słynnej Kapeli Wilczków z Rakszawy, wsi o bogatych tradycjach włókienniczych, gdzie przenikają się elementy dawnej kultury Lasowiaków i Rzeszowiaków. Autorski spektakl Teatru Przedmieście, z czynnym udziałem 85-letniej Heleny Wilczek będzie powrotem do czasów młodości naszej bohaterki i przełomowych wydarzeń jej życia, które wyznaczyły kolejne drogi jej losu. Ważnym elementem „Śpiewającej z Wilczkami” będzie muzyka grana na żywo przez muzyków teatru, którzy na podstawie archiwalnych utworów odtworzą skład instrumentalny kapeli Antoniego Wilczka. Dzięki nagraniom, przyśpiewkom, a także zapisom oryginalnych pieśni w starych zeszytach spróbujemy zachować pamięć odchodzącego już świata, który na naszych oczach powoli znika.
Charyzmatyczna postać Heleny Wilczek jest żywym nośnikiem tradycji, bogatej obyczajowości, nierozerwalnie związanej z obrzędowością i życiem starej, lasowiackiej wsi. Swoisty mikrokosmos, który p. Helena nosi w sobie, poprzez swoje opowieści i pamięć jest niepowtarzalny. Właśnie dlatego chcemy ocalić to od zapomnienia. Sztuka będzie dynamicznym zapisem wspomnień, najważniejszych wydarzeń życia kobiety; jej młodzieńczych marzeń, niespełnionej miłości, radości macierzyństwa, życia rodzinnego, ale też tęsknoty i cierpienia. A wszystko bogato ubarwione starymi fotografiami i materiałami dźwiękowymi znalezionym w rzeszowskim Muzeum Etnograficznym. Ale przede wszystkim będzie to wzruszająca muzyczna podróż w czasie z udziałem żywej muzyki i śpiewu, a przewodniczką tej wyprawy będzie nasza „Śpiewająca z Wilczkami”.

Całkowita kwota realizacji zadnia: 91 700 zł
Kwota dofinansowania przeznaczona na realizację projektu w ramach programu OFF Polska: 82 500 zł

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

dowiedz się więcej

zobacz więcej